Przejdź do treśći

Tematy

Nadciśnienie tętnicze

pielęgniarka opiekująca sie starsza osobą w szpitalu

Powikłania nadciśnienia tętniczego

Wysokie ciśnienie tętnicze nie tylko uszkadza naczynia krwionośne, ale także różne organy. Im wyższe ciśnienie krwi i im dłużej pozostaje nieleczone, tym większe szkody dla organizmu. Wśród najgroźniejszych powikłań nadciśnienia są: udar mózgu, zawał serca oraz niewydolność serca.

Zobacz więcej w tej kategorii

Cholesterol

blaszka miażdżycowa oderwana od naczynia krwionośnego

Cholesterol: norma, dobry i zły cholesterol. Jak obniżyć poziom cholesterolu?

„Dobry cholesterol”, „zły cholesterol” są potocznymi nazwami dwóch lipoprotein: frakcja HDL zwana jest dobrym cholesterolem; LDL – to ten zły. Poziom cholesterolu zależy m.in. od aktywności fizycznej i diety. Zaburzenie metabolizmu lipidów (dyslipidemia) może przyczynić się do rozwoju chorób, takich jak miażdżyca, choroba wieńcowa, udar mózgu, ale normy cholesterolu to zawsze kwestia indywidualna. Jaki powinien być cholesterol, jakie są jego funkcje, czym jest dieta antycholesterolowa, co to jest lipidogram i jakie są przyczyny podwyższonego cholesterolu?

Zobacz więcej w tej kategorii

Choroba wieńcowa

palec wskazujący prawej dłoni skierowany ku zarysowi serca i rytmu serca

Choroba wieńcowa – objawy

Choroba wieńcowa, inaczej nazywana także chorobą niedokrwienną serca, rozwija się latami. Jej pierwotną przyczyną jest uszkodzenie wewnętrznej ściany tętnic wieńcowych, a objawy choroby wieńcowej mogą pozostawać niezauważone aż do momentu wystąpienia groźnych powikłań, takich jak zawał serca.

Zobacz więcej w tej kategorii

Nasi Eksperci

Rafał Miozga

dr n. farm. Rafał Miozga

Farmaceuta z wieloletnim stażem w aptece. Doktor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach specjalizujący się w dziedzinie nauk farmaceutycznych.

Krzysztof Piersiała

Krzysztof Piersiała

Student V roku kierunku lekarskiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Michał Nanaszko

lek. Michał Nanaszko

Lekarz, absolwent Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Pasjonat Cross Fitu oraz pływania. Uwielbia tematy z pograniczna medycyny i sportu.

Paulina Owsińska

Paulina Owsińska-Sołtysiak

Psychoterapeuta i dietetyk. Bacznie bada zależności między ciałem a duchem i nie ma wątpliwości, że jedzenie wpływa na samopoczucie, a samopoczucie na jedzenie.

Zdjęcie portretowe Joanna Grzeszkiewicz

Joanna Grzeszkiewicz

Absolwentka farmacji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, współpracująca z Narodowym Instytutem Leków. W wolnym czasie rozwija swoje zainteresowania związane z badaniami klinicznymi oraz telemedycyną.

Zobacz także

Skontaktuj się z nami

Informujemy, że Administratorem powyższych danych osobowych jest Neuca S.A., ul. Szosa Bydgoska 58, 87-100 Toruń. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na wysłaną wiadomość. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania poprzez kontakt: redakcja@apteline.pl

*pola wymagane

Zespół Apteline.pl

Jacek Krajl

Jacek Krajl

Redaktor

Małgorzata Marszałek

Małgorzata Marszałek

Redaktor

Polecane produkty