Przejdź do treśći

News

Sztuczna trzustka zastąpi pompę insulinową?

diabetyczka z pompą insulinową

Sztuczna trzustka składa się z miernika poziomu glukozy we krwi i infuzyjnej pompy insulinowej. Gdy ilość cukru wzrasta, sztuczna trzustka wzorem prawdziwej sama dozuje hormon choremu. Wciąż jednak trwają badania nad urządzeniem. 

W Kanadzie zbadano skuteczność korzystania z systemów sztucznej trzustki wykorzystujących jeden lub dwa hormony (insulinę, podawaną dla obniżenia poziomu glukozy we krwi, oraz insulinę i glukagon, podawany dla podniesienia poziomu glukozy). W tym celu przebadano 585 pacjentów z cukrzycą typu 1. leczonych ambulatoryjnie, zarówno dorosłych, jak i dzieci. Dla porównania efektów w części przypadków używano pomp insulinowych z czujnikiem glukozy w systemie jedno- lub dwuhormonalnym.

Sztuczna trzustka lepsza od pompy insulinowej?

Najważniejszy wynik, określający czas utrzymywania się zamierzonego poziomu stężenia glukozy we krwi, okazał się dla sztucznej trzustki lepszy niż dla pomp insulinowych. Badanie pokazało, że zarówno jedno- jak i dwuhormonalne sztuczne trzustki w sumie spowodowały wzrost tego czasu o 12,59 proc. (o 172 minut dziennie), przy czym efekt był większy dla systemu dwuhormonalnego (poprawa o 19,52 proc. w stosunku do 11,06 proc., 281 minut dziennie wobec 159 minut).

Po badaniach 463 pacjentów okazało się, że czas hipoglikemii (niedocukrzenia) przy zastosowaniu sztucznej trzustki spadł o 2,45 proc. (o 35 minut na dzień), co również wypadło lepiej dla urządzeń wykorzystujących oba hormony (poprawa o 3,78 proc.  w stosunku do 1,88 proc. dla jednego hormonu i odpowiednio o 54 minuty na dzień  wobec 27).     

Rozwiązanie dla pacjentów z cukrzycą typu 1.

Naukowcy wskazują, że sztuczna trzustka może znacznie ułatwić życie pacjentom przyjmującym obecnie zastrzyki. Oczekują, że niektóre z urządzeń trafią na rynek w ciągu roku-dwóch lat, a technologie sztucznej trzustki wkrótce będą standardem opieki dla pacjentów z cukrzycą 1. typu.

Warto wiedzieć: Cukrzyca typu 1. jako choroba autoimmunologiczna

Poznaj naszego eksperta

Redakcja

Redakcja

Zainteresował Cię nasz artykuł, masz pytania, sugestie lub wątpliwości?

Napisz do nas: redakcja@apteline.pl

Bądźmy w kontakcie - jeśli chcesz być na bieżąco z tekstami, które będziemy dla Ciebie publikować, dołącz do naszego newslettera. Zapisz się!

Zobacz także