Przejdź do treśći

Wydarzenie

Światowy Dzień Cukrzycy w Polsce – debata, czy płeć ma znaczenie w tej chorobie

Światowy Dzień Cukrzycy w Polsce, 14.11.17 r. © Apteline

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Cukrzycy w Polsce odbywają się pod hasłem „Kobieta i mężczyzna. Czy cukrzyca ma płeć”. Skąd to pytanie, skoro na cukrzycę zapadają przedstawiciele obydwu płci? I dlaczego tegoroczne hasło nie jest tożsame z tym zaproponowanym przez International Diabetes Federation i kładącym akcent na problemy kobiet z cukrzycą?

Polskie Towarzystwo Diabetologiczne zdecydowało się podejść do problematyki zaproponowanej przez IDF nieco szerzej i nie tyle skupić się na samych kobietach, co pokazać, że cukrzyca w niektórych sytuacjach faktycznie ma płeć. Płeć pacjenta może wpływać na przebieg choroby i ryzyko pojawienia się przewlekłych powikłań. W Polsce na cukrzycę choruje 2,73 miliona osób, w tej grupie kobiety stanowią 56 proc. Nie oznacza to jednak, że kobiety są częściej diagnozowane. Różnice te wynikają z faktu dłuższego życia kobiet, a cukrzyca typu 2., stanowiąca 85 proc. wszystkich przypadków tej choroby w Polsce, to domena osób po 60. roku życia.  Jednak choć kobiety żyją z cukrzycą dłużej, nie oznacza to wcale, że jest im z tą chorobą łatwiej.

Czytaj również: Menopauza a ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2.

Cukrzyca u kobiet

Cukrzyca, niezależnie od płci pacjenta, wiąże się z dużym ryzykiem wystąpienia chorób układu krążenia, które są główną przyczyną zgonów w Polsce i na świecie (zarówno wśród diabetyków, jak i u osób bez cukrzycy). Jednak w odróżnieniu od populacji osób zdrowych, gdzie płeć żeńska stanowi czynnik chroniący przed zawałem serca czy udarem mózgu, w przypadku cukrzycy ta ochronna rola płci nie istnieje, a wręcz przeciwnie jest czynnikiem zwiększającym to ryzyko. Innymi słowy, ryzyko zawału serca u kobiety bez cukrzycy jest znacznie mniejsze aniżeli u mężczyzny, a u kobiet z cukrzycą zdecydowanie większe.

Cukrzyca u kobiet powoduje o 50 proc. większe ryzyko chorób sercowo-naczyniowych niż u mężczyzn. Dzieje się tak z powodu dużej podatności naczyń krwionośnych diabetyczek  na uszkodzenia wynikające z hiperglikemii. Niestety wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że problemy z sercem to domena mężczyzn. W rezultacie kobiety są pod tym kątem gorzej diagnozowane. – Sporym problemem jest nieco inny obraz kliniczny przebiegu choroby niedokrwiennej u kobiet. Odmienne niż u mężczyzn objawy, powodują niedoszacowanie ryzyka i później wdrożone zalecenia profilaktyczne i samo leczenie – mówi prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz – wiceprezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. I dodaje, że także udar u kobiet przebiega ciężej i powoduje większy deficyt neurologiczny.

Szacuje się, że w przypadku kobiet cukrzyca zwiększa 3-5 krotnie ryzyko zgonu sercowo-naczyniowego.

Cukrzyca u mężczyzn

Badania pokazują, że u osób otyłych cukrzyca występuje siedem razy częściej niż u osób o prawidłowej masie ciała. O ile jeszcze 20 lat temu zarówno nadwaga, jak i otyłość występowała w Polsce częściej wśród kobiet, to w ciągu ostatnich kilkunastu lat ten trend uległ odwróceniu. Według danych GUS kobiety z nadwagą i otyłością stanowią 45,7 proc. ogółu Polaków, podczas gdy w przypadku mężczyzn ten odsetek wzrasta do 62,2 proc. Patrząc na te statystyki można się spodziewać znacznego wzrostu zachorowań na cukrzycę wśród mężczyzn.

Rzadko wspomina się o wpływie cukrzycy na zdolności prokreacyjne mężczyzn. Tymczasem cukrzyca jest częstą przyczyną zaburzeń potencji u mężczyzn. Dzieje się tak na skutek uszkodzenia naczyń krwionośnych i nerwów penisa za sprawą wysokiego poziomu cukru we krwi. Wysoka glikemia ma także negatywny wpływ na libido. Cukrzyca jest też coraz częściej wymieniana jako przyczyna niepłodności męskiej. Problem bezpłodności dotyczy głównie młodych mężczyzn chorujących na cukrzycę typu 1., z kolei zaburzenia erekcji często bywają pierwszym objawem nieleczonej cukrzycy typu 2. Warto, by panowie zdawali sobie z tego sprawę i podejmowali leczenie cukrzycy, gdyż sama normalizacja glikemii może już być lekarstwem na problemy z potencją.

Konferencja na temat cukrzycy odbyła się 9 listopada 2017 r. © Fotolia / nito

O problemach kobiet i mężczyzn z cukrzycą dyskutowano podczas konferencji zorganizowanej 9 listopada 2017 r. przez Polskie  Towarzystwo Diabetologiczne. Eksperci – prof. Maciej Małecki, prof. Dorota Zozulińska-Ziołkiewicz, prof. Krzysztof Strojek, prof. Leszek Czupryniak – wraz z przedstawicielami pacjentów zastanawiali się, w jaki sposób najlepiej leczyć cukrzycę, niezależnie od płci pacjenta. Patrząc na ogromny wzrost odsetka osób z cukrzycą oraz ciągle palący problem powikłań przewlekłych u pacjentów, wyzwaniem dla systemu ochrony zdrowia pozostaje odpowiednia profilaktyka cukrzycy w społeczeństwie oraz edukacja pacjentów, by wiedzieli jak z cukrzycą radzić sobie na co dzień.

Poznaj naszego eksperta

Redakcja

Redakcja

Zainteresował Cię nasz artykuł, masz pytania, sugestie lub wątpliwości?

Napisz do nas: redakcja@apteline.pl

Bądźmy w kontakcie - jeśli chcesz być na bieżąco z tekstami, które będziemy dla Ciebie publikować, dołącz do naszego newslettera. Zapisz się!

Zobacz także