Przejdź do treśći

Artykuł

Nefropatia cukrzycowa daje objawy dopiero w zaawansowanym stadium uszkodzenia nerek

Kobieta trzymająca się za łydkę

Nefropatia cukrzycowa to przewlekła choroba nerek, która rozwija się u osób chorujących na cukrzycę, głównie w wyniku częstych i przewlekłych hiperglikemii. W wielu przypadkach prowadzi do krańcowej niewydolności nerek, czyli do dializoterapii. Ważne jest, by regularnie monitorować pracę nerek, aby w momencie pojawienia się pierwszych symptomów cukrzycowej choroby nerek móc wdrożyć leczenie, które zatrzyma lub opóźni jej postęp.

Cukrzycowa choroba nerek (termin ten zastępuje powoli dawniej stosowaną terminologię – nefropatia cukrzycowa) to główna przyczyna dializoterapii, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Hiperglikemia, w połączeniu z częstym u diabetykiem nadciśnieniem tętniczym stopniowo uszkadza nerki sprawiając, że stają się one przepuszczalne dla substancji, które fizjologicznie nie powinny być wraz z moczem wydalane z organizmu, głównie dla białka.

Czytaj więcej: Nefropatia cukrzycowa najczęstszą przyczyną dializoterapii

Niemy przebieg nefropatii 

Nefropatia to choroba, która postępuje z czasem. Ogólnie można wyróżnić następujące jej stadia: okres bezobjawowy, albuminuria 30-300, jawny białkomocz oraz niewydolność nerek. Do momentu pojawienia się jawnego białkomoczu pacjent nie odczuwa żadnych objawów dysfunkcji nerek. Dlatego pierwsze trzy stadia rozwoju nefropatii określa się jako okres bezobjawowy tej choroby. Stadia te różnią się między sobą stopniowo pogarszającym się skaźnikiem przesączania kłębuszkowego; eGFR spada od 90 do 60 mL/min. Z moczem wydalane są albumiuny w ilości od 30 do 300 mg. Na tym etapie tylko badanie laboratoryjne moczu może potwierdzić początkowo fazę uszkodzenia nerek przez cukrzycą.

Co wskazuje na nefropatię?

Objawy nefropatii cukrzycowej pojawiają się wraz z tzw. jawnym białkomoczem. Na tym etapie pacjenci mogą zauważać częste zatrzymywanie wody w organizmie, co najłatwiej stwierdzić po opuchliźnie wokół kostek. Może dojść do zwiększenia masy ciała, niezwiązanego z nieprawidłowa dietą. Może też zwiększyć się częstotliwość wizyt w toalecie. Na tym etapie pojawia się również nadciśnienie tętnicze.

Diabetyk powinien pamiętać, że wzrost ciśnienia tętniczego może zarówno prowadzić do nefropatii cukrzycowej, jak i sam w sobie być objawem pogorszenia pracy nerek.

Wraz z postępującym białkomoczem o obniżającym się wskaźnikiem przesączania kłębuszkowego pojawiają się kolejne objawy nefropatii. Dla czwartego stadium choroby (eGFR 15-29 ml/min.) charakterystyczne są:

  • Skłonność do opuchlizny – kostki, nadgarstki, twarz
  • Podpuchnięte oczy, szczególnie rano
  • Potrzeba bardzo częstego oddawania moczu (wstawanie w nocy)
  • Duża męczliwość, spłycony oddech
  • Ogólne zmęczenie
  • Brak apetytu i anemia
  • Skurcze mięśnie, szczególnie w nocy

Krańcowa niewydolność nerek nie powoduje innych objawów niż stadium jawnego białkomoczu, zwiększa się jednak ich nasilenie.

W badaniu laboratoryjnym objawem zaawansowanej nefropatii cukrzycowej jest także podwyższone stężenia mocznika i kreatyniny we krwi.

Poznaj naszego eksperta

Małgorzata Marszałek

Małgorzata Marszałek

Rzecznik Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. Dziennikarka specjalizująca się w tematach zdrowotnych. Chętnie pisze o cukrzycy, którą postrzega jako pewien styl życia, a nie przewlekłą chorobę. Mama 5-letniej Poli, wegetarianka i właścicielka kota Oskara :)

Zobacz także