Przejdź do treśći

News

Oglądanie telewizji zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca i cukrzycy

otyły mężczyzna leży na kanapie z pilotem od telewizora

Im więcej czasu spędzamy, siedząc, tym gorzej dla zdrowia. Najbardziej zdradliwe okazuje się zaleganie przed telewizorem – powoduje bowiem dłuższy bezruch a nierzadko i chęć podjadania.

W ostatnich latach coraz więcej badań pokazuje, że u osób spędzających dużo czasu na siedząco wzrasta ryzyko wystąpienia różnych chorób. Badacze z amerykańskiego Uniwersytetu w Minnesocie postanowili więc przyjrzeć się konkretnym czynnościom wykonywanym na siedząco i ich wpływie na nasze zdrowie.

Pomysł na obiad: wyłącz telewizor! Bez telewizora jemy zdrowiej

Sześć siedzących zagrożeń zdrowia

Naukowcy przeanalizowali dane z długotrwałego badania CARDIA obejmującego 5115 kobiet i mężczyzn, którzy w latach 1985-86 mieli od 18 do 30 lat i żyli w Alabamie, Illinois oraz w Kalifornii. Dla wszystkich pacjentów określono punktację ryzyka kardiometabolicznego, wskazującego na możliwość wystąpienia udaru mózgu, chorób serca oraz cukrzycy (w tym celu wykorzystano informacje o obwodzie pasa, ciśnieniu krwi, glikemii na czczo, poziomie insuliny, trójglicerydów i cholesterolu HDL badanych osób).

Podczas kontroli w 2010 roku 3211 uczestników CARDII notowało, ile czasu każdego dnia spędzają zajęci sześcioma czynnościami: 1) oglądaniem telewizji, 2) używaniem komputera nie w celach zawodowych lub graniem w gry wideo, 3) wykonywaniem pracy biurowej nie przy komputerze lub wypełnianiem dokumentów, 4) słuchaniem muzyki, czytaniem lub poświęcaniem czasu na prace rękodzielnicze, 5) rozmawianiem przez telefon lub pisaniem wiadomości, 6) siedzeniem w samochodzie lub innym środku transportu.

Oglądanie telewizji najbardziej szkodliwe

Okazało się, że osoby spędzające na wymienionych czynnościach więcej czasu miały również znacząco wyższy indeks masy ciała, większy obwód w pasie, wyższe ciśnienie krwi, wyższy poziom glukozy na czczo i insuliny oraz znacząco niższy poziom cholesterolu HDL. Średni wskaźnik ryzyka wystąpienia chorób serca był niższy u badanych, którzy spędzali w ten sposób mniej niż pięć godzin dziennie, niż u tych, którzy poświęcali pięć godzin i więcej.

Okazało się, że z sześciu czynności wykonywanych na siedząco oglądanie telewizji najbardziej podnosiło poziom ryzyka kardiometabolicznego. Kiedy uczestnicy, zamiast oglądać telewizję, grali w gry komputerowe, poziom ten spadł o 0,07 pkt., przy długiej podróży samochodem – o 0,09. Kiedy czynności poza oglądaniem telewizji zastępowano innymi, poziom ryzyka nie zmieniał się znacząco.

Podczas rozmowy lepiej spacerować

Nie jest całkowicie jasne, dlaczego oglądanie telewizji zwiększa ryzyko zdrowotne bardziej niż pozostałe statyczne zajęcia. Naukowcy wskazują m.in. na to, że podczas oglądania telewizji dłużej pozostajemy bez ruchu w jednej pozycji i rzadko wstajemy z kanapy.

Kiedy rozmawiamy przez telefon, gramy na komputerze, czytamy lub wypełniamy dokumenty, z większym prawdopodobieństwem zmienimy pozycję, a jazdę samochodem możemy przerwać na wyprostowanie się. Podczas oglądania telewizji łatwiej także o myślenie o jedzeniu lub samo jedzenie, a także o przejmowanie niezdrowych nawyków, jak palenie papierosów czy picie alkoholu, które dzięki reklamom często wydają się atrakcyjne.

Badacze sugerują, że w tej sytuacji pomocne okazałyby się te same urządzenia i aplikacje, które służą osobom pracującym przy biurku – przypominające o tym, by co jakiś czas oderwać się od telewizora i przejść się, albo chociaż zmienić pozycję.

Poznaj naszego eksperta

Redakcja

Redakcja

Zainteresował Cię nasz artykuł, masz pytania, sugestie lub wątpliwości?

Napisz do nas: redakcja@apteline.pl

Bądźmy w kontakcie - jeśli chcesz być na bieżąco z tekstami, które będziemy dla Ciebie publikować, dołącz do naszego newslettera. Zapisz się!

Zobacz także

Choroba wieńcowa

Choroba wieńcowa (dawniej: dusznica bolesna, dławica piersiowa), czyli zespół objawów wywołanych niedokrwieniem mięśnia sercowego, to jedna z postaci choroby niedokrwiennej serca. Szacuje się, że w ponad 95 proc. przypadków za wystąpienie choroby niedokrwiennej serca odpowiedzialna jest miażdżyca tętnic wieńcowych, dlatego choroba wieńcowa stała się synonimem choroby niedokrwiennej serca. W przebiegu choroby wieńcowej powstają tzw. blaszki miażdżycowe – to efekt odkładania się cholesterolu w tętnicach wieńcowych. Blaszka miażdżycowa stopniowo powiększa się wewnątrz tętnicy, co zaburza jej drożność. W efekcie do serca dociera coraz mniej krwi – zaczyna brakować tlenu, mięsień sercowy jest niedokrwiony i niedotleniony (niewydolność wieńcowa). W każdej chwili może również dojść do zerwania złogów w tętnicy, co może prowadzić do zawału serca.