Przejdź do treśći

Ważny Temat

Naturalne sposoby walki z nadciśnieniem

Wśród preparatów z zielarni, którym przypisuje się normalizujący wpływ na ciśnienie, znajduje się olej lniany

Chorują na nie i mężczyźni, i kobiety, ale przydarza się i dzieciom. Objawy nadciśnienia są niejasne, ale do podejrzeń o podwyższone ciśnienie może skłaniać: poranny ból z tyłu głowy, bezsenność, zaczerwieniona twarz i szyja, nadpobudliwość, czasami nawet kołatanie serca.


Nadciśnienie tętnicze jest najbardziej rozpowszechnioną chorobą układu sercowo-naczyniowego. Trzeba je  monitorować i leczyć.

>>>Wszystko, co musisz wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Olej lniany na nadciśnienie

Wśród naturalnych preparatów, którym przypisuje się normalizujący wpływ na ciśnienie, znajduje się olej lniany. W ulotkach opisujących efekty jego systematycznego zażywania przeczytać można m.in., że zapobiega powstaniu miażdżycy, nadciśnienia, zawałom serca i ich powtarzaniu się, arytmii serca, a także przyczynia się do oczyszczenia naczyń z cholesterolowych złogów. To zasługa wchodzących w skład oleju lnianego kwasów omega-3.  Warto jednak dobrze przyjrzeć się kupowanemu olejowi, bo zawartość tych kwasów może być w nich bardzo różna. Ważny jest też termin przydatności do spożycia, który jest w przypadku tego oleju bardzo krótki. Trzeba go koniecznie przechowywać w lodówce, w temperaturze od 4 do 10 stopni.

>>>Niefarmakologiczne leczenie nadciśnienia

 

Ziołowe uspokojenie na nadciśnienie

Ziołowe herbatki są bardzo pomocne w walce z wysokim ciśnieniem u osób, u których nadciśnienie nie jest skutkiem miażdżycy czy chorób nerek, ale pojawia się w momencie zdenerwowania, dużych emocji. Ich podstawowymi składnikami są: kwiat i owoc głogu, jemioła, ziele serdecznika czy liście poziomki. Bywa w nich też melisa lub korzeń kozłka lekarskiego (waleriana) - czyli rośliny działające uspokajająco. 

reklama herbat ziołowych

Na obniżenie cholesterolu

Jeśli podniesione ciśnienie jest skutkiem jakiejś choroby, ziołami można wesprzeć jej leczenie. Tak jest w przypadku, gdy nadciśnienie jest skutkiem zbyt wysokiego poziomu „złego" cholesterolu.

>>>Cholesterol: norma, dobry i zły cholesterol (HDL, LDL), jak obniżyć poziom cholesterolu

>> Leki na cholesterol, przeciwmiażdżycowe, suplementy diety

W aptekach i sklepach zielarskich znajdziemy wiele preparatów „na cholesterol". Są m.in. herbatki z jemiołą, kwiatem i owocem głogu, korzeniem kozłka, owocem dzikiej róży, czarnego bzu, rutą, liściem poziomki, są także wyciągi z jemioły. Jest siemię lniane, nasiona kozieradki, preparaty z wiesiołka czy po prostu zielona herbata. Znajdziemy tu również preparaty z czosnkiem, przy czym można też po prostu wykorzystywać więcej czosnku w kuchni.

Na nerki lub spalanie

Co zrobić, gdy przyczyną nadciśnienia jest zła praca nerek? Takie problemy mogą dotyczyć cukrzyków. Gdy nadciśnienie jest pochodną problemów z nerkami z pomocą przyjdą nam soki z żurawiny lub grantu. Oczywiście naturalne, niesłodzone.

Powstawaniu nadciśnienia sprzyja też nadwaga, pomogą wówczas preparaty ułatwiające trawienie, zawierające błonnik, jak również mieszanki wspomagające pracę wątroby i ograniczające wchłanianie tłuszczu przez organizm. W ich składzie znajdziemy m.in. karczochy i ostropest.

Bez ruchu nie da rady

Zawsze lepiej zapobiegać chorobie niż ją leczyć. Nadciśnieniu tętniczemu można zapobiegać, prowadząc higieniczny, aktywny tryb życia i właściwie się odżywiając. A jeśli już mamy nadciśnienie, koniecznie zrezygnujmy z dotychczasowego, siedzącego trybu życia i tłustych potraw. W zamian wwadźmy do menu produkty zawierające dużo błonnika, a także większe niż do tej pory dawki warzyw i owoców.

 >>>Masz wysoki poziom cholesterolu. Zobacz, co jeść, aby obniżyć cholesterol

Źródło: Świat Zdrowia

Poznaj naszego eksperta

Redakcja

Redakcja

Zainteresował Cię nasz artykuł, masz pytania, sugestie lub wątpliwości?

Napisz do nas: redakcja@apteline.pl

Bądźmy w kontakcie - jeśli chcesz być na bieżąco z tekstami, które będziemy dla Ciebie publikować, dołącz do naszego newslettera. Zapisz się!

Zobacz także