Przejdź do treśći

Artykuł

Typy infekcji intymnych

Młoda kobieta leży w kąpieli w wannie

Infekcje intymne są częstymi schorzeniami dróg rodnych u kobiet. Świąd, pieczenie, upławy oraz parcie na pęcherz to objawy, które im towarzyszą. Choć wydają się podobne, to różnią się w zależności od tego, czy wywołały je grzyby, czy bakterie. To ważne, ponieważ każdą infekcję leczy się w inny sposób.

W kobiecej pochwie żyje kilkaset rodzajów mikroorganizmów, ale tylko niewielki procent z nich może wywołać chorobę. Dopóki flora bakteryjna pochwy działa prawidłowo, dominują w niej pałeczki kwasu mlekowego i nadają środowisku wewnętrznemu kwaśny odczyn. Problem zaczyna się, gdy pH pochwy podwyższa się i przekracza 4. Wówczas złe bakterie, takie jak rzęsistki, drożdżaki czy pałeczki E. coli namnażają się i powodują infekcje intymne.

>> Zapalenie pochwy – przyczyny, objawy, leczenie

Bakteryjne infekcje intymne

Bakteryjne zakażenie pochwy występuje, gdy chorobotwórcze bakterie ponad tysiąckrotnie zwiększają swoją liczebność. Najczęstszą przyczyną takiego stanu rzeczy jest nieprawidłowa higiena miejsc intymnych, antybiotykoterapia i bujne życie seksualne. W trakcie seksu dochodzi do otarć i mikrouszkodzeń w pochwie, co ułatwia osiedlanie się obcych bakterii. Warto pamiętać, że namnażaniu szkodliwych mikroorganizmów sprzyja nie tylko brak higieny, ale również nadmierna czystość, przejawiająca się w stosowaniu zbyt silnych detergentów. Nie wolno używać zwykłego mydła ani żelu pod prysznic, ale specjalnie do tego przeznaczony płyn do higieny intymnej. Jedną z przyczyn infekcji bakteryjnej mogą być również zaburzenia hormonalne.

Zakażenie pochwy dość szybko może się przerodzić w aktywny stan zapalny. Jego objawami są świąd i pieczenie oraz wodnista wydzielina o rybim zapachu. Leczenie bakteryjnego zakażenia pochwy polega na podawaniu doustnych lub dopochwowych antybiotyków, które zawierają klindamycynę lub metronidazol. Kuracja powinna trwać tydzień i nie wolno jej przerywać, by nie przerodziła się w stan przewlekły. Nieleczone zakażenie pochwy może wywołać poważne powikłania, takie jak stan zapalny gruczołów Bartholina, zapalenie przydatków lub błony śluzowej macicy. Infekcja bakteryjna w ciąży jest szczególnie niebezpieczna i grozi nawet przedwczesnym porodem.

Grzybicze infekcje intymne

Grzybica pochwy nazywana jest często drożdżycą lub kandydozą, ponieważ w 90 proc. przypadków odpowiada za nią grzyb Candida albicans. Zarazić się nim można w trakcie kontaktów seksualnych, ale również na basenie, saunie czy publicznej toalecie. Infekcja grzybicza pochwy to dolegliwość, na którą ogromny wpływ ma nieprawidłowa dieta, w której występuje za dużo węglowodanów, a co za tym idzie wysoki poziom cukru we krwi.

Stres, choroba, przemęczenie czy osłabienie organizmu wystarczą, aby grzyby zwiększyły swoją aktywność. Grzybica pochwy w ciąży to częsta przypadłość spowodowana zmianami hormonalnymi. Objawy grzybicy pochwy to silny świąd, obrzęk sromu i wydzielina o konsystencji twarogu. Leczenie grzybicy pochwy polega na stosowaniu kremów lub globulek dopochwowych. Kuracja trwa od kilku dni do kilku tygodni.

>> Grzybica pochwy – objawy, przyczyny, leczenie

Mieszane infekcje intymne

Z mieszaną infekcją intymną mamy do czynienia, gdy przy zakażeniu na tle bakteryjnym dojdzie do wtórnego rozrostu grzyba Candida albicans. Infekcja bakteryjno-grzybicza bywa również efektem gwałtownych zmian hormonalnych i znacznego spadku liczby pałeczek kwasu mlekowego.

Objawy  infekcji intymnej mieszanej to świąd pojawiający się w krótkich odstępach czasu, żółtawe lub szaro-białe upławy, a także ból w trakcie stosunku. Leczenie infekcji bakteryjno-grzybiczej polega na podawaniu leków skojarzonych o różnym zakresie działania.

Czytaj również: Wydzielina z pochwy − jak odróżnić prawidłową od nieprawidłowej?

Poznaj naszego eksperta

Redakcja

Redakcja

Zainteresował Cię nasz artykuł, masz pytania, sugestie lub wątpliwości?

Napisz do nas: redakcja@apteline.pl

Bądźmy w kontakcie - jeśli chcesz być na bieżąco z tekstami, które będziemy dla Ciebie publikować, dołącz do naszego newslettera. Zapisz się!

Zobacz także

Polecane produkty