Przejdź do treśći

Artykuł

Testy na obecność narkotyków − jak prawidłowo przeprowadzić test?

narkotyki na stole

Obecnie na rynku farmaceutycznym dostępne są testy na obecność narkotyków, które wykrywają substancje uzależniające i dają możliwość wykonania badania we własnym domu. W jaki sposób działają te testy diagnostyczne?

Dzięki domowym testom diagnostycznym możliwa jest detekcja kilku podstawowych grup narkotykowych, takich jak: amfetamina i jej pochodne, opiaty, tetrahydrokannabinole i kokaina. Testy narkotykowe pozwalają na jakościowe wykrywanie obecności substancji odurzających w ślinie lub moczu.

Czytaj również: Domowe alkotesty jednorazowe – czym są i jak działają?

Amfetamina, jej pochodne i analogi

Amfetamina to substancja chemiczna, która stymuluje ośrodkowy układ nerwowy (OUN). Zażycie amfetaminy powoduje:

  • pobudzenie psychoruchowe,
  • przyspieszenie akcji serca,
  • podwyższenie ciśnienia krwi oraz
  • spadek łaknienia.

Ponadto wywołuje stan depresyjny lub halucynogenny.

Metamfetamina to pochodna amfetaminy. To substancja bardziej toksyczna i dłużej działająca w porównaniu z amfetaminą. Działa silnie uzależniająco i wyniszczająco na organizm. Ecstasy to syntetyczny analog amfetaminy i meskaliny. Ma właściwości psychodeliczne i stymulujące ośrodkowy układ nerwowy. Podczas działania ecstasy można zaobserwować euforię, pobudzenie psychomotoryczne i zaburzenia koordynacji.

Morfina i heroina

Opiaty są syntetyzowane z żywicy maku lekarskiego, czyli opium. Do opiatów należą morfina, heroina oraz kodeina. Morfina to silny opioidowy lek przeciwbólowy, działający na ośrodkowy układ nerwowy. Heroina wykazuje działanie podobne, lecz wielokrotnie silniejsze.

Stosowanie opiatów prowadzi do bardzo silnego uzależnienia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Heroina w organizmie ulega metabolizmowi do morfiny, dlatego w badanym materiale biologicznym oznacza się morfinę.

Haszysz i marihuana

THC, czyli tertahydrokannabinol, to główny metabolit haszyszu i marihuany. Środki te powodują:

  • zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego,
  • zmienny nastrój,
  • zaburzenia koordynacji,
  • niepokój,
  • depresję oraz
  • przyspieszone bicie serca.

Kokaina

Kokaina to substancja pozyskiwana z koki (inaczej krasnodrzewu pospolitego, Erythroxylum coca), stymulująca centralny układ nerwowy. Po zażyciu kokainy można zaobserwować euforię, nagły przypływ energii, pewność siebie, pocenie się oraz przyspieszenie akcji serca. Testy narkotykowe wykrywają metabolit kokainy – benzylekgoninę.

Fencyklidyna

Fencyklidyna to organiczny związek chemiczny o działaniu psychodelicznym. Środek ten może wywołać uczucie oziębłości wobec otoczenia, poczucie siły, a nawet depersonalizację.

Czas wykrywania narkotyków

Testy na obecność narkotyków należy przeprowadzać w odpowiednim czasie, ze względu na zróżnicowany czas metabolizmu w ustroju.

Tabela 1. Czas wykrywania substancji uzależniających od momentu zażycia.

SUBSTANCJA

CZAS WYKRYWANIA

AMFETAMINA

4 do 72 godzin

MORFINA

7 do 72 godzin

THC

1 godzina do 3-10 dni

BENZYLEKGONINA

24 do 48 godzin

Test na obecność narkotyków w moczu

Zasada działania testu tego typu polega na zanurzeniu testowego panelu w próbie moczu. Mocz pobierany do badania może być z dowolnej pory dnia. Pasek testowy należy zanurzyć w materiale biologicznym na 10 do 15 sekund. Wynik powinien być odczytany po upływie 5 minut od momentu zanurzenia.

Wynik ujemny to obecność dwóch prążków, w polu kontrolnym C i polu testowym T. Wynik ten świadczy, że w badanym moczu nie wykryto obecności narkotyków. Jeżeli w badanym moczu występują narkotyki, wówczas wynik testu jest dodatni i charakteryzuje się pojawieniem tylko jednego barwnego prążka w strefie kontrolnej C. Test jest prosty, czuły i szybki.

Test na obecność narkotyków w ślinie

Próbka śliny do badania może zostać pobrana o dowolnej porze dnia. By ją uzyskać, należy umieścić w ustach końcówkę próbnika zakończonego gąbką, następnie intensywnie przecierać wnętrze jamy ustnej przez około 3 minuty.

Nasączony próbnik umieszcza się na 9 minut w płytce testowej i następnie odczytuje wynik lub zebraną do dozownika ślinę wprowadza się do dwóch okienek testu i odczytuje wynik po 10 minutach (w zależności od producenta testów). Odczytanie wyniku jest analogiczne jak w przypadku testu w moczu. Test jest prosty, bardzo czuły i szybki.

Czynniki, które mogą wpłynąć na zafałszowanie testu

Wynik domowego testu diagnostycznego nie zawsze jest prawidłowy. Na wynik ma wpływ przede wszystkim czas zażycia danego narkotyku i czas przeprowadzenia badania. Metabolizm substancji uzależniających w organizmie przebiega w różnym czasie. Może dojść także do zamiany próbki badanego materiału biologicznego. Fałszywie pozytywny wynik może wystąpić w przypadku zażywania niektórych leków.

Wynik testu należy rozpatrywać łącznie z pozostałymi danymi klinicznymi. Tylko lekarz może postawić jednoznaczną diagnozę, oceniając wyniki wszystkich badań klinicznych i laboratoryjnych.

Poznaj naszego eksperta

Redakcja

Redakcja

Zainteresował Cię nasz artykuł, masz pytania, sugestie lub wątpliwości?

Napisz do nas: redakcja@apteline.pl

Bądźmy w kontakcie - jeśli chcesz być na bieżąco z tekstami, które będziemy dla Ciebie publikować, dołącz do naszego newslettera. Zapisz się!

Zobacz także