Przejdź do treśći

News

Proste badanie wykrywa 8 rodzajów raka. Przełom w diagnostyce nowotworów?

badanie krwi

CancerSEEK to pojedyncze badanie krwi, które może identyfikować osiem nowotworów, jednocześnie wskazując lokalizację raka. Skuteczność badania to ok. 70 proc.

Prosty test na raka opracowali naukowcy z Johns Hopkins Kimmel Cancer Center z Baltimore. CancerSEEK zapowiada się obiecująco – to prosty test panelowy, który wykrywa mutacje związane z nowotworami. W szczególności bada 16 genów i 8 białek, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie raka jajnika, raka wątroby, raka żołądka, raka trzustki, raka przełyku, raka jelita grubego, raka płuc lub raka piersi. Osiem wymienionych nowotworów stanowi ponad 60 procent wszystkich zgonów z powodu raka w Stanach Zjednoczonych.

Czytaj też: Rak płuc - cichy zabójca

Test na raka – skuteczność

Naukowcy wykorzystali CancerSEEK w 812 badaniach kontrolnych, w których brali udział zdrowi pacjenci – w tej grupie test na raka wywołał siedem fałszywych alarmów. Następnie badacze przetestowali CancerSEEK na 1 005 pacjentach z nowotworami nierozległymi, w trzech stopniach rozwoju: pierwszym (nowotwory w najwcześniejszej fazie rozwoju, o bardzo dobrym rokowaniu), drugim (nowotwory w początkowej fazie rozwoju) oraz trzecim (nowotwory zaawansowane). Naukowcy osiągnęli medianę wskaźnika czułości testu na poziomie 70 proc.

Wynik zależał w dużej mierze od rodzaju raka: w przypadku raka jajnika czułość CancerSEEK wynosiła aż 98 proc., podczas gdy rak piersi miał zaledwie 33-procentową wrażliwość. W przypadku raka jajnika, wątroby, żołądka, trzustki i przełyku – czułość wynosiła od 69 proc. do 98 proc. Wyniku opublikowano na stronie magazynu „Science”.

Nowoczesna metoda wykrywania raka – kiedy trafi na rynek?

Naukowcy przyznają, że wyniki pierwszych eksperymentów są obiecujące, a test mógłby ostatecznie kosztować mniej niż 500 dolarów. Konieczne jest przeprowadzenie szerszych badań nową metodą, ale być może już w najbliższych latach test CancerSEEK będzie wykorzystywany do szybszego wykrywania nowotworów przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.

>>  Opona na brzuchu zwiększa ryzyko raka

Poznaj naszego eksperta

Redakcja

Redakcja

Zainteresował Cię nasz artykuł, masz pytania, sugestie lub wątpliwości?

Napisz do nas: redakcja@apteline.pl

Bądźmy w kontakcie - jeśli chcesz być na bieżąco z tekstami, które będziemy dla Ciebie publikować, dołącz do naszego newslettera. Zapisz się!

Zobacz także

Choroba wieńcowa

Choroba wieńcowa (dawniej: dusznica bolesna, dławica piersiowa), czyli zespół objawów wywołanych niedokrwieniem mięśnia sercowego, to jedna z postaci choroby niedokrwiennej serca. Szacuje się, że w ponad 95 proc. przypadków za wystąpienie choroby niedokrwiennej serca odpowiedzialna jest miażdżyca tętnic wieńcowych, dlatego choroba wieńcowa stała się synonimem choroby niedokrwiennej serca. W przebiegu choroby wieńcowej powstają tzw. blaszki miażdżycowe – to efekt odkładania się cholesterolu w tętnicach wieńcowych. Blaszka miażdżycowa stopniowo powiększa się wewnątrz tętnicy, co zaburza jej drożność. W efekcie do serca dociera coraz mniej krwi – zaczyna brakować tlenu, mięsień sercowy jest niedokrwiony i niedotleniony (niewydolność wieńcowa). W każdej chwili może również dojść do zerwania złogów w tętnicy, co może prowadzić do zawału serca.