Przejdź do treśći

Porada

Komary, meszki, szerszenie, kleszcze – co na ukąszenia?

preparat na robaki rozpylany na nogach

Ugryzienie komara, ukąszenia meszek, użądlenie pszczoły, ugryzienie przez kleszcza – jak postępować? Jakie są domowe sposoby na ukąszenia i ugryzienia owadów?

Sposoby na komary. Jakie są objawy ugryzienia komara?

Komary kierują się temperaturą – potrafią z dużej odległości zlokalizować ofiary. Samice komarów potrzebują ciepłej krwi do zaopatrzenia swoich jaj w odpowiednie składniki. Owad siada na naszym ciele, najpierw wbija ostrą kłujkę w ciało i wpuszcza odpowiednie enzymy, następnie wypompowuje wcześniej zaprawioną krew.

Ugryzienie komara jest są jedną z najczęstszych przyczyn alergii – większość ludzi jest uczulona na substancje wpuszczane do rany przez samicę komara. Jakie objawy powoduje ugryzienie komara? Najczęściej pojawia się ból i swędzący bąbel. Osoby z alergią na komary mogą mieć dodatkowe objawy (np. silna opuchlizna w miejscu ukłucia, duży obrzęk, wysypka alergiczna na całym ciele, stany zapalne skóry, zawroty głowy, nudności, gorączka).

Czytaj też: Alergia na ugryzienie komara – objawy, pomoc i zapobieganie

Ulgę przyniesie posmarowanie ukąszenia preparatem chłodzącym, który ma działanie przeciwuczuleniowe. Domowy skuteczny sposób to posmarowanie natką pietruszki bezpośrednio po ukąszeniu.

Uwaga! Najczyściej u dzieci pod wpływem drapania dochodzi do wtórnych infekcji bakteryjnych, przedłużających i utrudniających gojenie się rany.

>>> Żele na ukąszenia, aerozole, plastry na ukąszenia

Sposoby na meszki i muchy

Meszki i muchy, podobnie jak komary, przyciąga wydychany przez nas dwutlenek węgla. Mają świetny wzrok, mogą łatwo wypatrzyć ofiarę. Muchy nacinają skórę, a następnie zlizują powstałą kropelkę krwi. Podrażnione w ten sposób miejsce najlepiej posmarować preparatem chłodzącym. Meszki mają w swojej ślinie substancje drażniące, które krew szybko roznosi po całym organizmie. Jeśli zauważysz wiele śladów po ugryzieniach, idź do lekarza. Jad meszek może być przyczyną bardzo poważnych dolegliwości. Ich ukłucia są swędzące i bolesne, trudno się goją oraz często pozostawiają wyraźny, krwawiący ślad.

Jeśli ugryzienie nie powoduje męczących dolegliwości, można przemyć je wodą z mydłem. Nie należy podrażnionego miejsca drapać, bo infekcja szybciej przeniknie poprzez uszkodzoną skórę. Pamiętaj, meszki nie znoszą zapachu olejku waniliowego, nawet tego do ciasta.

>>> Preparaty przeciw owadom

Sposoby na pszczoły, osy i szerszenie

Osa nie zaatakuje nas sama, chyba że zostanie przygnieciona, dotknięta. Podobnie szerszeń czy pszczoła – z daleka ostrzegają o swoim miejscu pobytu. Jeśli w twoim pobliżu znajduje się gniazdo szerszeni, obejdź je z dużej odległości.

>>> Ugryzienie trzmiela – jak radzić sobie w przypadku alergii?

Jeżeli któryś z tych owadów nas ukąsi, najlepiej jak najszybciej udać się do lekarza, który poda odpowiedni lek. Po ukłuciu przez pszczołę, osę lub szerszenia nie wolno jadu wysysać. Wystającego nad skórą żądła pszczoły nie wolno naciskać (tam znajduje się zbiornik z jadem i naciskając go, aplikujemy sobie dodatkową dawkę toksyn).

Żyletką lub bardzo ostrym nożem należy pościnać wystające ponad skórę zbiorniczki jadowe, a później wyciągnąć żądło. Jeżeli nie jesteśmy uczuleni na jad, wystarczy położyć zimny okład z roztworu octu (w przypadku osy) lub sody oczyszczonej (w przypadku pszczoły i szerszenia). Chore miejsca można posmarować maścią z hydrokortyzonem lub obłożyć lodem.

>>> Użądlenie pszczoły – objawy alergii. Co robić gdy użądli pszczoła?

Sposoby na kleszcze

Jego siłą jest cierpliwość. Nie fruwa i nie skacze. Wspina się na wysokie źdźbła traw i tam spokojnie czeka na przechodzące zwierzęta i ludzi. Może się obyć bez jedzenia nawet dwa lata. Ale kiedy już upoluje ofiarę, niezauważalnie wczepia się w jej ciało. Wybiera miejsce ciepłe i zaciszne, w pachwinach, pod kolanem, za uszami. Jego strategia jest bardzo wysublimowana. Znieczula bowiem miejsce, w którym przecina skórę. Dlatego możemy być nieświadomi tego, że właśnie staliśmy się ofiarą ataku małego pajęczaka. Przyczepia się do skóry za pomocą silnych zębów i ssie. Jego ciało powoli zwiększa objętość.

Jak się chronić przed kleszczami? Po każdej wycieczce do lasu, parku rozbierz się i obejrzyj przed lustrem. Jeśli znajdziesz kleszcza, powoli wykręć go pęsetą.

>>> Bezpieczne usuwanie kleszczy

Jak usunąć kleszcza? Należy złapać kleszcza jak najbliżej skóry (nie ma wtedy obawy, że szczypce rozgniotą kleszcza lub spowodują, że wydzieli on zawartość jamy brzusznej do ranki) i delikatnie, ale zdecydowanym ruchem pociągnąć przeciwnie do kierunku wkłucia.

Warto wiedzieć: kleszcze „wkręcają” się w ciało prawie zawsze w prawo, dlatego wyciągając je, skręcamy lekko w lewo. Nie należy kleszczy wyciągać, ponieważ większość traci wtedy głowę i trzeba ją wydobyć sterylną igłą. Pozostawiona w ciele może spowodować trudną do wyleczenia infekcję. Absolutnie nie wolno smarować kleszcza masłem, bo zwymiotuje, zarażając chorobą.

>>> Usuwanie kleszcza – wybierz najlepszy przyrząd do pozbycia się kleszczy

Uwaga! Wprawdzie gorąca suszarka zabija kleszcze zaplątane w ubraniu, ale bez problemu przetrwają one pranie. Zagrożeniem dla człowieka jest ślina kleszcza. Może ona zawierać wirusy kleszczowego zapalenia mózgu lub bakterie wywołujące boreliozę.

>>> Kleszcze i borelioza – wszystko, co musisz wiedzieć

Poznaj naszego eksperta

Redakcja

Redakcja

Zainteresował Cię nasz artykuł, masz pytania, sugestie lub wątpliwości?

Napisz do nas: redakcja@apteline.pl

Bądźmy w kontakcie - jeśli chcesz być na bieżąco z tekstami, które będziemy dla Ciebie publikować, dołącz do naszego newslettera. Zapisz się!

Zobacz także